Bursa Tabelacı - Bursa da Tabela İhtiyacı Olanların Daimi Adresi

Bursa Tabelacı - Bursa da Tabela İhtiyacı Olanların Daimi Adresi

Bursa tabelacı – Grafiart; Bursa da yaratıcı tabelaya ihtiyaç duyanların çözüm bulduğu yer olarak bilinmektedir. Dize dize dükkanların, kilometrelerce alanları kaplayan sanayi bölgelerinin, sıralı çarşıların bulunduğu Bursa da akılda kalmak için biraz çabalamak gerekmektedir.

İşletmelerin gerek kendi gerek müşterilerin işletmeleri birbirleri arasında ayırması amacıyla isteğe bağlı olarak değişecek yüzeylere (cam, plastik, ahşap vs. vs.) işletmelerinin isimlerini belirli süslemelerle hazırlanıp, firmanın görünen bir yerine takılan tabelalar aslında sanılanın aksine psikolojik ve stratejik açılardan farklı mesajlar ve izlenimler yaratmaktadır.

Başarılı Tabela tasarımı için bazı sorulara cevap vermek gerekmektedir:

  1. Tabela Tasarımı Neden Önemlidir?
  2. Dikkat Çekici Bir Tabela Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
  3. Tabela Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

1. Tabela Tasarımı Neden Önemlidir?

İş görüşmelerinde, ilk buluşmalarda, tanışmalarda vs. ilk izlenim çok önemlidir. Bu çok eskilerden beri böyledir. Hatta bu konuyla alakalı olarak fıkralarımız, hikayelerimizde oldukça çoktur. “İnsanlar kıyafetlerine göre karşılanır, kişiliklerine göre uğurlanır “diye de boşuna dememişler. İlk izlenim oldukça önemlidir. Çünkü insanlar ilk izlenimlerden itibaren ön yargı oluşturmaya baylar. Bu sebepten tabelanızın tasarımı da yoldan geçen müşteriyi çekmek için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebepten iyi bir tabela tasarımı yoldan geçen müşteriyi kendinize çekme ihtimali arttırmakta ve rakiplerinizle 1-0 önden rekabete başlamanıza sebep olur.

İyi tasarlanmış bir tasarımı birçok firmanın kafa yorduğu ince bir konudur. Aslında hayatın her alanında kullanılan bir taktik savaşıdır bu; Örneğin Pazarlarda ki manavlardaki tezgahlar, marketlerde ki raflar dahi aynı stratejiyle müşteri çekmeye çalışmaktadırlar yani sağlam, iyi ve güzel olan ürünleri ön sıraya dizerek alım gücünü arttırmaya çalışmaktadırlar. Çünkü alıcının ürün alırken kalite -fiyat gibi faktörlerden etkilenmekte ve en az maliyetle en iyi kaliteye ulaşma çabasındadır. Tabelanın tasarımı işte bu yüzden önemlidir. Kötü tasarlanmış bir tabela tezgahın önüne konmuş kötü ürünlere benzemektedir ve çokça talep görüp tezgahın arka tarafında kalan ürünler merak edilmez, yani müşteri içeri girme ihtiyacı dahi duymayabilir.

Tabela işletmeye kurumsal bir kimlik kazandırır. Özenli ve iyi bir tabela tasarımı yaratılan kalite izlenimi ile doğru orantılı ilerlemektedir. Yani tabelanızın tasarımı firmanızın kimliğine katkıda bulunur. Peki sizin kimliğiniz ne kadar ilgi çekici?

2. Dikkat Çekici Bir Tabela Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ortalama bir insanın sizin tabelanız önünden geçmesi, görmesi ve ilgilenmesi; 5 saniye bilemediniz 6 saniyedir bu süre zarfında ilgisini uyandırmak için bu çok önemlidir İlgi çekiciliği artırmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar:

  • Gözü yormamalı ve anlaşılır olmalı: Tabela tasarımınız ne kadar anlaşılır olursa o kadar amacına hizmet etmiş olur.
  • Akılda kalıcı olmalı: Tekrardan işletmenize gelmek isteyen ve ismini hatırlamayanlar illaki müşteriniz olacaktır. İşte bu sebepten akılda kalıcı olmalı ki tekrar bulmak istediklerinde gözlerinin önünde canlansın.
  • Uyumlu olmalı: Yani yazı fontu, arka plan rengi, renk tonları, renk uyumları, yazı şekli gibi birçok unsurun birbiriyle ahenk içinde olması gerekir.
  • İşletmeyi yansıtan, işletmenin yaptığı işi, hizmeti veya emeği belirten bir tasarım olmalı.

3. Tabela Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Öncelikle uyumsuzluk göz yorar ve şık durmaz. Bu hususta renk uyumuna dikkat edilmelidir. Özgünlük akılda kalıcılığı arttırır bu yüzden taklitlerden kaçınılmış özgün bir tasarım seçimi yapılması daha doğru bir stratejidir. Son olarak anlaşılır bir yazı tipi kullanılması ve toplumlara yönelik olumlu karşılanmayan, yanlış anlaşılabilecek şeylerden kaçınılmalıdır.

Bursa tabelacı ve çeşitli kurumsal kimlik tasarımcısı olan Grafiart; markanızı zirveye taşıyın sloganı ile yola çıkıp birçok firmanın kurumsal kimliğine imza atmıştır. Başarılı tabela tasarımları ile Bursa’nın aranan ismi olan Grafiat sizler için çalışmaya ve sürekli en iyiye ulaşmaya kesintisiz olarak ilerlemekte.

İletişime Geçin